Czy wiesz, że diagnoza endometriozy zajmuje średnio 7,5 roku – stan ginekologiczny otoczony tabu, mitów i braku świadomości. Opublikowane dziś nowe wytyczne mają na celu przyspieszenie diagnozy i leczenia osób z endometriozą poprzez zwrócenie uwagi lekarzom na objawy, takie jak ból miednicy, bolesne miesiączki i bezpłodność.
Książka o endometriozie – http://tylkorelaks.pl/97-podstepna-zmija-czyli-endometrioza-9788379002177.html
Co kobiety powinny wiedzieć o tym powszechnym stanie? Profesor Nick Raine-Fenning , ginekolog-konsultant i rzecznik Royal College of Obstetricians and Gynecologists (RCOG), przedstawia listę wszystkiego, co musisz wiedzieć i dlaczego powinniśmy dzisiaj o tym rozmawiać.
Endometrioza może powodować ból i obfite miesiączki, ale dotyka kobiety w różny sposób, a niektóre mogą mieć poważniejsze objawy niż inne. Życie z endometriozą może być bardzo trudne, więc upewnij się, że otrzymujesz jak najwięcej wsparcia.
Poznaj historię Róży, kobiety cierpiącej na endometriozę
To sprawka podstępnej, przebiegłej i wciąż powracającej żmii, która nazywa się endometriozą. Przychodzi znienacka, w najmniej oczekiwanym momencie, w chwili, w której się nie spodziewam. Za każdym razem chce zawładnąć moim ciałem: głową, kręgosłupem, nogą, nerkami, pęcherzem, jelitami i co najważniejsze umysłem. Stara się podporządkować sobie moje życie. Chce, abym straciła bliskie osoby i wszystkich znajomych. Jest bezwzględna, sieje strach, wywołuje ból i unieruchamia ciało. Dobrze wie, że jest gorącym tematem i źródłem badań naukowców, lecz nie ustalono jeszcze dokładnie jej przyczyny. Dlatego atakuje coraz szerzej i coraz to młodsze kobiety. Jest bezkarna i bezlitosna, bo jest nieuleczalna. Marzena Grzybowska – Podstepna zmija, czyli endometrioza
Kup książkę – http://www.psychoskok.pl/produkt/podstepna-zmija-czyli-endometrioza/
Szacuje się, że choroba ta dotyczy około 180 milionów kobiet na świecie i jest źródłem badań naukowców, gdyż do dziś nie ustalono jej przyczyny. Bohaterka, o imieniu Róża, opisuje strach i cierpienie. Zauważa jednak, że choroba unieruchamia ciało, ale zmusza umysł do zwiększonej pracy. W jej głowie powstają ciekawe POMYSŁY NA SIEBIE.
Co warto wiedzieć o endometriozie?
- Endometrioza jest drugim najczęstszym stanem ginekologicznym w Wielkiej Brytanii. Przypada u od dwóch do 10 kobiet na 100 kobiet, zwykle w okresie rozrodczym.
- Występuje, gdy tkanka podobna do wewnętrznej wyściółki macicy (endometrium) znajduje się gdzie indziej w ciele, zwykle w miednicy wokół macicy, jajników i jajowodów. Komórki te reagują na hormony wytwarzane przez jajniki każdego miesiąca, a więc także krwawią, gdy masz miesiączkę. Jednak krew nie może opuścić ciała.
- Lekarze nie wiedzą, dlaczego występuje endometrioza, ale wierzą, że może się tak zdarzyć, gdy komórki wyścielające macicę zostaną przeniesione do miednicy podczas miesiączkowania. W przeciwieństwie do komórek wyściółki macicy, które podczas menstruacji mogą opuścić ciało przez pochwę, komórki endometriotyczne nie mają ujścia. Prowadzi to do bólu i stanu zapalnego, a u niektórych kobiet do uszkodzenia narządów miednicy poprzez tworzenie blizn i torbieli.
- Objawy mogą obejmować ból miesiączkowy, którego nie łagodzą środki przeciwbólowe, nieregularne lub obfite miesiączki, ból podczas i po seksie, ból lub dyskomfort podczas toalety, krwawienie lub krew w stolcu i ciągłe zmęczenie. Ból miesiączkowy jest często silny i zwykle pojawia się przed jego rozpoczęciem. Niektóre kobiety nie mają żadnych objawów.
- Endometrioza może wpływać na płodność. W drobnych przypadkach endometriozy istnieją dowody, że usunięcie lub zniszczenie tkanki endometriotycznej podczas operacji może zwiększyć szanse kobiet na udaną ciążę, naturalnie lub po leczeniu bezpłodności.
- Niestety endometrioza jest przewlekłą chorobą, która może znacząco wpływać na zdrowie fizyczne kobiety, samopoczucie emocjonalne. W przypadku niektórych kobiet objawy mogą powstrzymać ich od wykonywania normalnych czynności i mogą prowadzić do depresji i trudności w związku.
- Endometrioza może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ każda kobieta doświadcza tego stanu inaczej, a objawy mogą być podobne do innych chorób, takich jak zespół jelita drażliwego lub choroba zapalna miednicy mniejszej. Kobieta potrzebuje średnio 7,5 roku, aby zdiagnozować endometriozę. Należy zrobić więcej, aby rozpoznać i zrozumieć objawy endometriozy i zachęcić kobiety do wyrażania obaw o swoje zdrowie. Żadna kobieta nie powinna cierpieć w ciszy.
- Obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę, ale istnieją metody leczenia, które mogą złagodzić objawy, w tym przeciwzapalne środki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, leki hormonalne i środki antykoncepcyjne, w tym tabletki złożone, plaster antykoncepcyjny i wewnątrzmaciczny układ hormonalny. W przypadku niektórych kobiet konieczna jest operacja w celu leczenia lub usunięcia tkanki endometriotycznej, szczególnie w przypadku obecności blizny i / lub torbieli.
- Niektóre kobiety uważają, że zmiany stylu życia i naturalne środki zaradcze mogą pomóc złagodzić niektóre objawy, takie jak ćwiczenia, zdrowa, dobrze zbilansowana dieta.
- Pomoc jest pod ręką. Najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym – lub ginekologiem.
Endometrioza to stan, w którym komórki podobne do błony śluzowej macicy (macicy) znajdują się w innych częściach ciała, takich jak jajowody i jajniki.
Każdego miesiąca komórki te reagują w taki sam sposób, jak w macicy, gromadząc się i rozpadając na krwawienie, podobnie jak miesięczny okres, ale bez możliwości opuszczenia ciała. Oznacza to, że chociaż krew przelana podczas cyklu miesiączkowego może opuścić twoje ciało, komórki w innych częściach nie mogą, powodując stan zapalny, ból i tworzenie się blizn.