Czy warto czytać książki po raz drugi?

Łatwo jest podzielić ludzi na tych, którzy czytają książki tylko raz i tych, którzy lubią czytać książki kilkukrotnie. (Cóż, nie mówimy o tych, którzy w ogóle nie czytają.) Ale czy warto przeczytać jeszcze raz książkę, którą już znasz?

Znam osoby, które prawie nigdy nie czytają książek po raz drugi; Akcja i rozwiązanie są już znane! Po co więc, jeszcze raz czytać tą samą historię. Naprawdę postrzegam to zupełnie inaczej.

Każdy, kto mnie zna, wie, że dużo czytam … a przynajmniej bardzo lubię. Jako dziecko nie miałem szczególnie dużego wyboru książek, przynajmniej niewiele więcej niż wiejska biblioteka, które nie miały do ​​zaoferowania zbyt dużo tytułów. Fakt, że czytam książkę po raz drugi, jest bardzo rzadki, jednym z niewielu wyjątków był Harry Potter, czy Ania z Zielonego Wzgórza…

Kiedy ponownie czytam książkę, zawsze uczę się czegoś nowego o bohaterach. W zależności od tego, ile czasu minęło od ostatniego czytania książki, odkrywam sceny, o których od dawna zapomniałem. Albo zauważam małe rzeczy, teraz, gdy już nie koncentruję się tylko na głównej fabule i jej zrozumieniu, ale mam też „wolną” głowę dla wszystkich szczegółów. Ten efekt jest szczególnie silny w przypadku Harry’ego Pottera, chociaż nie powiem że interesujących książek, które chciałbym przeczytać jeszcze raz jest znacznie więcej.

Książa, która bardzo mną wstrząsnęła i zaintrygowała jest Wywiad ze śmiercią Michała Wancerza. Cała opisana historia w tej książce to połączenie różnych dziedzin, jak psychologia, fizyka kwantowa, kosmologia, idee religijne i wiele innych. Dlatego tak wciąga i zachęca do częstego powrotu do jej treści. Tym bardziej, że tematyka intryguje. Bo czy istnieje życie po śmierci? Czy po prostu przestajemy istnieć? Jak wygląda śmierć kliniczna? To wszystko co sprawia, że chętnie do niej zajrzymy by zgłębić tajemnice które skrywa.

Zajrzyj do książki – http://www.psychoskok.pl/produkt/wywiad-ze-smiercia/

Oczywiście istnieją książki, które naprawdę działają tylko raz, ponieważ całe napięcie jest zaprojektowane tak, aby uzyskać efekt zaskoczenia i moment rozwiązania. Nie są to jednak dla mnie dobre książki. Może są dobre, ale dla mnie naprawdę dobre książki to te, które można czytać raz po raz. Do których można wracać bez znudzenia znaną już fabułą. Jeśli styl pisania jest dobry, można je przeczytać jeszcze raz, ale w przeciwnym razie nie, co jest wstydem! W końcu książki są napisane dla kogoś, kto je przeczyta!

Oczywiście rozumiem trochę, że każde czytanie powinno być wyjątkowe i zupełnie nowe. Ale czasami po prostu chcę wrócić do znanych już historii… A co Wy o tym myślicie?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *