czytamy

Najlepsza poezja współczesna

Dlaczego wszyscy potrafią rozpoznać poezję, ale wszyscy są w stanie ją zdefiniować? Bez względu na to, jak wyczerpujący jest opis, zawsze jest wiersz, który nie do końca pasuje do podanych parametrów. A jednak, pomimo wielu form i stylów, wiele osób ma zdecydowane przekonanie, że lubią lub nie lubią poezji. Jest to często oparte na narażeniu na kilka przykładów i często w warunkach przymusu (tj. Szkoły!).

Ambitna literatura współczesna

Książki mogą poszerzać horyzonty i wzbogacać nasze wnętrze. Ambitna literatura współczesna to propozycja dla czytelników, którzy chcą  poczuć, dostrzec i przeżyć więcej. Z tymi lekturami czytanie to prawdziwa, inspirująca przyjemność.

Na rynku wydawniczym znajdziemy niezliczone ilości książek. Różnorodność gatunków i podgatunków literackich sprawia, że każdy może odnaleźć interesującą go pozycję. Pomimo tego okazuje się, że nie wszyscy umieją dokonać wyboru. Potrafią długo przeglądać oferty, ale ostatecznie nie decydują się na żaden tytuł. W tym wypadku stwierdzenie, że od przybytku głowa nie boli, po prostu się nie potwierdza.

Wielu czytelników szuka książek wyjątkowych. Takich, które skłaniają do rozważań i na długo pozostają w pamięci. Najbardziej popularne, bestselerowe tytuły nie zawsze znajdują miejsce w tej grupie. Pozycje, które wymagają głębszej analizy, zazwyczaj nie cieszą się nadmiernym zainteresowaniem. Nie oznacza to, że są w jakikolwiek sposób gorsze. Wręcz przeciwnie, może nawet bardziej wartościowe. Powód jest bardzo banalny.

Lubimy czytać książki lekkie, łatwe i przyjemne.

Notorycznie narzekamy na brak czasu, dlatego wybieramy pozycję, które będzie czytać się szybko. Ambitna literatura współczesna wymaga od czytelnika zaangażowania. Pośpieszne przerzucanie kartek i brak koncentracji nad treścią, może sprawić, że nie odkryjemy wszystkich zalet dzieła. Książki te są w stanie poruszać, skłaniać do myślenia i poszerzać horyzonty. Wystarczy skupić się na treści, by zrozumieć przekaz. Analizowanie poszczególnych wątków, uważne śledzenie rozwoju akcji, czy szukanie podtekstów może być fascynującą przyjemnością.

 

 

Ambitne książki kryją w sobie przekaz dla czytelników. Ich autorzy najczęściej starają się zwracać uwagę na ważne zagadnienia i poruszać istotne tematy. To dlatego, dzięki nim, możemy poczuć, dostrzec i przeżyć więcej.

Książka, która zapada w pamięci to „Pierścionek z cyrkonią”. Jest to niezwykle intrygująca opowieść o poszukiwaniu miłości. Uczucia jedynego w swoim rodzaju, Takiego, które jest w stanie pokonać każdą przeszkodę. Cała historia rozpoczyna się w roku 1967 w Gdańsku. Do jednego z tamtejszych liceów uczęszcza para młodych ludzi, których połączy kiełkująca miłostka. Snute plany i marzenia będą musiały zetrzeć się z rzeczywistością. Każde z nich podąży inną drogą i ułoży własne, dorosłe życie. Ponownie spotkają się dopiero w 2008 roku w Paryżu. Każde z nich ma ze sobą bagaż przeszłości, ale przecież nie wszystko stracone. Czas co prawda zmienił wiele, tyle że dla prawdziwej, dojrzałej miłości nie powinien być przeszkodą. Czy znów staną się dla ciebie bliscy?

Poruszająca książka, której nie da się zapomnieć to „Inny wariant życia”. Przyjdzie nam zastanowić się, dlaczego ludzie przestają się kochać, Jak to możliwe, że w jednej chili wszystko się kończy? Co sprawia, że emocje słabną, a ludzie stają się sobie obojętni? Początkowa fascynacja, pragnienie drugiego człowieka, nazbyt często przecież przeistacza się w niechęć, czy nienawiść. Iza i Janusz obdarzyli się miłością jeszcze w liceum. Mieli wielkie plany na przyszłość i siły, by je realizować. Marzenia o studiach, wyjeździe z miasteczka, wspólnym domu i potomstwie miały się spełnić.  Los jednak najwyraźniej nie chce pozwolić, aby dożyli razem starości. Młodzieńcze marzenia legną w gruzach. W tej sytuacji pozostaje zaakceptować inny wariant życia, alb walczyć z nim.

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/754-inny-wariant-zycia-9788381192248.html

Książka, która nie daje się zapomnieć to „Drugie życie rzeczy”. Zrozumiemy, że ostatnie słowo ma nieprzewidywalne życie. Poczucie bezpieczeństwa budowane przez poprzez przewidywalną codzienność, nagle może zostać zachwiane. Brutalnie zniszczone w najmniej oczekiwanym momencie. Główna bohaterka niebawem się o tym przekona. Wchodząc do własnego domu, nie będzie myśleć o niczym szczególnym. Dzień jak dzień. We własnej sypialni, we własnym łóżku znajdzie jednak swojego męża z inną kobietą, a to zmienia wszystko. To nie powinno było się zdarzyć, ale właśnie miało miejsce. To przejmująca książka o porażającej sile niespodziewanych zdarzeń. Nie przewidzimy, co  przygotował dla nas los.

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/756-drugie-zycie-rzeczy-9788381192538.html

Emocjonująca książka, którą warto przeczytać to „Cząstka pomarańczy”. Jest to piękna opowieść miłości.  Uczuciu delikatnym i czystym. Takim, o jakim marzymy wszyscy. Bliskość drugiego człowieka to najpewniej najpiękniejsze, co może zaoferować nam los. Fabuła pozwoli nam śledzić pierwsze doświadczenia Mai. Właśnie wkracza ona w dorosły świat i będzie musiała zacząć dokonywać wielu wyborów. Nad tym, czy ważniejsza jest matura, czy praca nad filmem na podstawie światowego bestsellera, nie będzie miała potrzeby zastanawiać się nazbyt długo. Inne obszary mogą jednak nie być tak proste. W tej pogodnej opowieści dominuje miłość. Jak w prawdziwym życiu, nie zabraknie jednak sytuacji trudnych i dramatycznych.

Oszałamiająca książka to „S.N.U.F.F”. Jest to postapokaliptyczna powieść ukazująca wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media. Damilola Karpov pilotuje drona. Nagrywa wydarzenia w Urkaine,  Te brutalne filmy bez cenzury znane są jako S.N.U.F.F-y. Bieda obok bogactwa, technologia koło zacofania, barbarzyństwo naprzeciw cywilizacyjnego ładu. Warto podkreślić, że termin Urkaine to gra słów ze slangu rosyjskiego, oznaczająca “kryminalny”. Krajem tym zwanym w powieści Urkaine rządzą gangsterzy. Ich nadrzędnym, ekonomicznym celem jest dogonienie i wyprzedzenie Big Byz pod względem głównych indeksów giełdowych. W tej powieści, poprzez filtr fikcji, zakwestionowana zostaje natura wojny i jej oddziaływanie na media.

S.N.U.F.F. – Wiktor Pielewin

Premiera 01.10.2018 roku

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

Książka, którą trzeba znać to „Przepustka do raju”. Najpewniej, jeżeli nie interesowaliśmy się specyfiką Szwecji, mamy mylne przekonania. Jest to kraj, który w przeciwieństwie do Polski, nie został naznaczony tradycją martyrologiczną. Wojny, bohaterska walka o wolność, czy zmagania z przeciwnikami ominęły ten rejon. To dlatego „egzotyka tego miejsca bardzo nas zaskoczy. Ten reportaż napisany jest z punktu widzenia Polaka. Różnice kulturowe szybko rzuca nam się w oczy. Zrozumiemy także, że nie jest to baśniowa kraina, lecz kraj równych szans. Kontynentalna mentalność nie od razu musi przypaść nam do gustu, ale warto się jej przyjrzeć, skoro, z jakiegoś powodu wiele Polek zabiega o męża Szweda.

Ambitna literatura współczesna powinna także trafiać do dzieci

Znajdują się w niej bowiem ważne przesłania. Pozytywne cechy, postawy i wartości moralne zawsze zostają podkreślone. Moralne.

Książka, która każde dziecko powinno przeczytać to „Wyjątkowi są wśród nas”. Jest to lektura niebanalna i pełna bajkowości. Poprzez bajki, nie-bajki w ciekawy sposób poruszony zostaje wyjątkowości oraz niepowtarzalności. Tolerancja i akceptacja okazuje się nieoceniona. Te opowiadania z przesłaniem kierowane są do najmłodszych i ich rodziców. Nie zabraknie przygód, wzruszeń i dobrej zabawy. Spotkamy m.in. wychowanego świerszcza, cudacznego Pomaludka, misia Grizliego, czy bałaganiarę Tosię.

Ambitna literatura współczesna nie rozczaruje nikogo. Książki z tego działu zawsze poszerzają horyzonty i wzbogacają wnętrze. Wybierając którakolwiek, poczujemy, dostrzeżemy i przeżyjemy więcej.