czytanie

Dlaczego warto czytać?

Czy wiesz, że czytanie pomaga w zapobieganiu zachorowania na chorobę Alzheimera? Nie tylko to, ale także poprawia wiele aspektów twojego codziennego życia. Takie jak kreatywność, zapamiętywanie, koncentracja, zmniejszenie stresu i promowanie wprowadzenia nowego słownictwa, zapewniając przy tym rozrywkę. Powinniśmy wiedzieć, że czytanie to świetny sposób na dobrą zabawę, która nie tylko Cię urzeknie, ale także przyniesie różne korzyści.

Umysł na siłowni. Co nam daje czytanie książek? Sprawdź

Czytanie poszerza słownictwo

Mówi się, że jeśli przeciętny uczeń czyta 1 milion słów rocznie, prawdopodobnie poznaje około 20 000 nieznanych słów. Podczas czytania książki napotkanie nieznanego Ci słowa zwiększa szanse na jego poznanie, co powoduje poszerzenie słownictwa. Z tego powodu czytanie okazało się być najbardziej korzystnym sposobem na poszerzenie słownictwa, o wiele bardziej wartościowym niż jakikolwiek trening słownictwa.

Czytanie rozwija pamięć

Wyniki pokazują, że czytanie przez dłuższy czas znacznie poprawia pamięć. Wymaga od twojego mózgu, aby zebrał wszystkie informacje, przeanalizował je i zrozumiał;wymaga to pełnego zaangażowania i koncentracji. Aby mózg mógł zinterpretować ten przypływ informacji dostarczanych do twojego umysłu, twój mózg musi wykazywać dużą koncentrację, co zapewnia mu dobry trening, utrzymanie go w sprawności, a tym samym zwiększa koncentrację.

Czytanie zwiększa kreatywność

Badania wykazały, że czytanie jest wiodącym sposobem na zwiększenie kreatywności. Zapewnia ci ucieczkę do fantastycznego świata w literaturze, pomagając ci się skoncentrować. Wszystko to sprawia, że symuluje twoją kreatywność i wyobraźnię.

Bez względu na to, na jakie tematy cię interesują, na pewno znajdziesz książki, które wzbudzą Twoje zainteresowanie. Istnieje nieskończona liczba książek, z których każda wyraża nowe pomysły, obawy i wiedzę dla czytelników. Do wyboru jest nie tylko niezliczona ilość tematów, ale także wiele, wiele opcji gatunków. Takie jak science fiction, literatura faktu, poezja, poradniki, thillery czy książki psychologiczne. Istnieje nieskończona liczba gatunków do wyboru.

Według badań przeprowadzonych przez USA i goodreads.com, najpopularniejszymi jak dotąd książkami wszech czasów były trylogia Hunger Games i seria o Harrym Potterze. Wszystkie te książki to świetne powieści fantastyczne.

Udowodniono również, że czytanie jest terapeutyczne

Czytanie zwalcza stres i depresję oraz ogólnie, czyni ludzi szczęśliwszymi i bardziej zrelaksowanymi. Ludzie zawsze narzekają, że dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem i że wpływa to na niezadowalające wyniki dla ich zdrowia na niezliczone sposoby. Świetną alternatywą, która jest równie zabawna, jest czytanie!

Ludzie, którzy nie odkryli radości czytania, naprawdę nie żyją!

Czytanie wzmacnia twoje myślenie, pozwalając ci poszerzać wyobraźnię.

Książki są przenośną formą rozrywki.

Możesz zabrać je ze sobą, gdziekolwiek jesteś i czytać w dowolnym miejscu, w autobusie, w klasie, a nawet gdy czekasz na przyjaciela w centrum handlowym. Nie ma żadnych przerw reklamowych, możesz zatrzymać się gdziekolwiek chcesz i możesz wrócić do dokładnie tej samej sceny.

Ktoś może powiedzieć, że czytanie jest nieprzyjemne i nijakie, twierdząc również, że czytanie jest
nudne i marnuje czas. Jednak wiele osób formułuje tę opinię, ponieważ były zmuszone czytać niektóre książki (w szkole), które niekoniecznie uchodziły za ciekawe. Szkoły wymagają, aby uczniowie czytali niektóre książki w ramach swoich ram nauczania.

Dlaczego nie warto czytać książek? Sprawdź

Powodem, dla którego wiele osób nie lubi czytać, jest to, że nie znaleźli jeszcze odpowiedniej książki i nie powinni wyciągać wniosków, że czytanie jest nudne, zanim przeczytają książkę, która ich interesuje.

Powinniśmy wiedzieć, że czytanie to świetny sposób na dobrą zabawę, która nie tylko zapewnia rozrywkę, ale także przynosi różne korzyści. Udowodniono, że pomaga ci się skupić, wzbogacić swoje słownictwo i długoterminową koncentrację. Istnieje wiele tematów do wyboru, a także wielu autorów i gatunków. Czytanie jest znacznie lepszą alternatywą od oglądania telewizji lub korzystania z komputera, zapewnia rozrywkę i przynosi niezliczone korzyści. Ludzie powinni dać szansę książkom i spróbować podnieść czytanie do rangi zabawy. Ludzie, którzy nie lubią czytać, po prostu nie znaleźli jeszcze odpowiedniej książki.

Co warto przeczytać? Sprawdź

Czytanie i pisanie łagodzi stres

Ludzie stają w obliczu stresu z powodu różnych aspektów życia, takich jak wiek, płeć, styl życia lub zawody. Podczas gdy w szkole nastolatki borykają się ze stresem z powodu skomplikowanych przedmiotów, lękiem przed poznawaniem nowych przyjaciół, presją rówieśników i egzaminami. Dorośli cierpią na stres związany z bezrobociem, niespełnieniem w pracy, niezapłaconymi rachunkami, okropnymi pracodawcami lub współpracownikami oraz destrukcyjnymi związkami i małżeństwami. Starsi ludzie borykają się ze stresem związanym z chorobami, planami emerytalnymi lub koniecznością życia w domach opieki.

Zastanawiasz się
gdzie i jak wydać książkę?

kompleksowa usługa wydawnicza i dystrybucyjna

Ludzie inaczej reagują na stres. Niektórzy jedzą nadmiernie za każdym razem, gdy są zestresowani, ryzykując w ten sposób otyłość, niewydolność serca i zły stan zdrowia. Inni popadają w alkoholizm i narkotyki, które powodują uzależnienie, złe wybory życiowe, zły stan zdrowia i zniszczone relacje. Inne osoby uciekają się do ćwiczeń, tańca i jogi; podczas gdy inni łagodzą stres, śpiewając lub słuchając muzyki. Niektóre z tych mechanizmów radzenia sobie są korzystne, podczas gdy inne, takie jak alkohol, narkotyki i objadanie się, są destrukcyjne. Czytanie i pisanie są również niezbędne wśród technik odprężających.

Czy możliwe jest, że CZYTANIE zmniejsza poziom STRESU? Zobacz

Korzyści płynące z czytania książek

Książki są wszędzie. Duże i małe biblioteki oraz księgarnie są rozproszone na całym świecie. Wszystkie są wypełnione jedną z najważniejszych rzeczy wszechczasów – książkami. Ci, którzy nie są fanami książek, nie rozumieją, co skłania czytelnika do obsesji na punkcie książek. Istnieje jednak powód tych obsesji. Słyszysz to cały czas:


Czytaj codziennie!


Znaczenie czytania książek

Czytanie jest ważne, ponieważ rozwija nasze myśli, daje nam nieskończoną wiedzę a, jednocześnie utrzymuje w aktywności nasze umysły. Nie można lekceważyć znaczenia czytania książek, gdyż to one pomagają nam się uczyć i rozumieć świat, nie wspominając o możliwości przyswajania nowego słownictwa i umiejętnościach myślowych, które rozwijamy. Właśnie dzięki czytaniu!

W dzisiejszym świecie, gdzie przepływ informacji jest duży, czytanie książek jest jednym z tego najlepszych sposobów. Choć czytanie może wydawać się prostą zabawą, może w znaczący sposób wpływać na ciało i umysł. Często nawet nie zdajemy z tego sobie sprawy. Co sprawia, że ​​czytanie jest tak ważne?

Dla tych, którzy nie lubią czytać, może zechcą zmienić zdanie po zapoznaniu się z korzyściami, jakie daje czytanie książek. Czy coś tak łatwego i przyjemnego może być tak pomocne? Oczywiście, że może! Czytanie jest wielką przyjemnością dla Ciebie, która przynosi wiele różnych korzyści – takich jak wyostrzenie umysłu, wyobraźni i umiejętności pisania. Przy tak wielu zaletach codzienne czytanie powinno stać się przynajmniej impulsem, by częściej sięgnąć po książkę.

Dlaczego tak ważne jest czytanie?

Książki przechowują wszelkiego rodzaju informacje, historie, myśli i uczucia. Czy słowa, akapity i fikcyjne światy mogą być dla ciebie i twojego zdrowia takie ważne? Zdecydowanie mogą i jest to ponadczasowa forma rozrywki i informacji.

W rzeczywistości czytanie przez lata było jedyną formą osobistej rozrywki i być może dlatego tak długo stało w centrum uwagi. Czytanie przetrwało lata i na szczęście korzyści z czytania przetrwały razem z książkami. Porozmawiajmy więc o niektórych powodach, dla których czytanie jest tak ważne.


Czytanie to ponadczasowa forma rozrywki i informacji


Korzyści obejmują zarówno poprawę zdrowia psychicznego, poprawę zdrowia fizycznego, tworzenie zdrowych nawyków i nic dziwnego, że książki i czytanie są tak wysoko na liście osobistej rozrywki. Choć książki są obecne od bardzo dawna, nie straciły przez to na znaczeniu.

Korzyści płynące z czytania książek

 • Poznawcza stymulacja psychiczna i ćwiczenie mózgu

Czytanie to świetna zabawa, która niesie również wiele korzyści dla zdrowia psychicznego w formie myślenia i zrozumienia. Koncentrując się na słowach i fabule, stymulujesz mózg i funkcje poznawcze. Ta szczególna stymulacja może pomóc wyostrzyć umysł, zwłaszcza tę część mózgu, która jest odpowiedzialna za koncentrację i krytyczną analizę.

Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu – jak to możliwe?

Jak jednak czytanie poprawia twój umysł ? Wyostrza umysł poprzez stymulację mózgu. Sprawiając, że koncentrujesz się intensywnie na słowach, twój mózg pobiera znaczną ilość informacji, co może poprawić zarówno twoje krytyczne myślenie, jak i umiejętności analizy. Ta stymulacja jest zdrowa dla umysłu i wyostrzenia procesów myślowych. To niesamowite, jak książka może to zrobić? Czytanie to trening myślenia krytycznego i analitycznego, poprawia także funkcjonowanie mózgu. Zastanów się, co dzieje się, gdy codziennie pracujesz nad mięśniami. Ten mięsień rośnie i staje się znacznie silniejszy niż wcześniej. Czytanie działa tak samo na twój umysł. Stała stymulacja mózgu, którą zapewnia książka, jest podobna do ćwiczenia wymaganego do pracy przy budowie mięśni; wzmacnia oddzielne części mózgu, które kontrolują twoje umiejętności myślenia i analizowania.


 Szukasz książek? Zobacz na stronie http://tylkorelaks.pl/ – tania księgarnia internetowa.


Czytanie nie tylko pomaga w krytycznym myśleniu, ale także poprawia funkcjonowanie mózgu


 • Słownictwo i rozszerzenie wiedzy

Podczas czytania możesz natknąć się na kilka słów, których znaczenia  nie rozumiesz, a nawet nie rozpoznajesz. To zamieszanie może doprowadzić do wyszukania słowa i odkrycia definicji. Słowniki, zarówno w formie fizycznej, jak i elektronicznej, mogą być korzystne dla zrozumienia tego nowego słowa, którego możesz nie znać. Ponieważ na początku nie znasz słowa, poszukiwanie definicji pomaga mózgowi poznać je i zapamiętać. To przynosi korzyści! Czytanie pozwala poznanie nowych słów, nasze słownictwo zacznie się rozszerzać o coraz to nowe słowa i zwroty. Zostało to udowodnione w badaniu przez przeprowadzonym przez University Of Oregon.

 • Łagodzenie stresu i napięcia

Większość ludzi wie z doświadczenia, że ​​czytanie jest świetną formą rozrywki,  ale nie wszyscy zdają sobie sprawy, że czytanie może pomóc obniżyć poziom stresu. Samo jego działanie i skupienie się na słowie pisanym może pomóc uwolnić umysł od niepokoju i presji dnia. Odciągając umysł od stresu, możesz się zrelaksować i pozwolić, by stres się rozpłynął.

Brzmi to nieprawdopodobnie, aby mogło być prawdziwe, ale w jaki sposób czytanie zmniejsza stres? Twój mózg natychmiast przenosi się do innego świata (pełnym bohaterów, niesamowitych sytuacji). Ta zmiana tempa może działać terapeutycznie dla kogoś, kto jest zestresowany lub cierpi z powodu przedłużających się okresów stresu. W ten sposób możesz pozwolić sobie na dystans do pewnych spraw, zrelaksować się i zostać wciągniętym  do innego świata – świata opisanego w książce.

Dlaczego warto czytać dzieciom? – sprawdź!

Stres może wpływać na na nasze życie, a po długich okresach intensywnego stresu może być nawet szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia. Powieści i inna literatura mogą pomóc w rozwiązaniu problemów, które powodują stres, pozwalając umysłowi i ciału na relaks. Kiedy zaczniesz się skupiać, nie na stresie, ale na słowach i fabule z czasem czytanie obniży poziom stresu, dzięki czemu poczujesz się lepiej psychicznie i fizycznie.

 • Pomaga w depresji i dystymii

Czytanie, zwłaszcza książek motywacyjnych, może pomóc w zapobieganiu depresji. Podobnie jak w przypadku obniżania poziomu stresu, czytanie stymuluje również tę część mózgu, która odpowiada za depresję. Książki motywacyjne, pełne informacji o tym, jak poprawić siebie i swój stan umysłu, mogą pomóc złagodzić depresję. Czytanie książek może być niezwykle korzystne dla kogoś, kto może cierpieć na stany depresyjne, ale nie na tyle, aby potrzebować leków.

Książki pomagające w motywowaniu i samorealizacji nie są jedyne, które mogą pomóc złagodzić stany depresyjne u niektórych osób. Powieści, opowiadania, artykuły w czasopismach i oraz literatura faktu mogą również przyczynić się do złagodzenia skutków stresu. Czytając, skupiasz się, nie na rzeczach powodujących twoją depresję, ale na rzeczach, które podsuwają ci coś do rozważenia. Nie martwisz się już o swój stan depresyjny, ale skupiasz się na danej historii.


Czytanie literatury działa podobnie jak lek przeciwbólowy


 • Poprawa pamięci i lepsze skupienie

Chociaż wcześniej wspomniano o tym, że czytanie może poprawić koncentrację i krytyczne myślenie, jest jeszcze jedna część zdrowia psychicznego, którą pomaga poprawić. Czytanie może poprawić ostrość i funkcję pamięci. Również w tym przypadku pobudza mózg, szczególnie tę część mózgu, która odpowiada  za  pamięć i koncentrację. Proste zrozumienie poprawia funkcję pamięci. Podczas czytania twój mózg stale gromadzi o czymś informacje. Ponieważ ta część mózgu, która kontroluje pamięć, jest stymulowana, działa jak ćwiczenie dla tej części mózgu, co skutkuje poprawą pamięci.

Jak poprawia się twoja koncentracja? Twoja uwaga jest wzmocniona, ponieważ wymaga skupienia się na czytaniu.

 • Wzmacnia umiejętności pisania

Czytanie nie tylko przynosi korzyści zdrowotne; przynosi korzyści także innym aspektom twojego życia. Te zalety pomagają czytelnikom w lepszym zrozumieniu. Ci, którzy piszą, mają świadomość znaczenia czytania. Niezależnie od tego, o czym piszesz, intensywne czytanie może poprawić twoje umiejętności pisania. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz wzmocnić swoje umiejętności pisania, a każdy z tych sposobów dzieje się bez twojej wiedzy.

Pisanie jest dla mnie formą autoterapii – jak to możliwe?

Dlaczego czytanie i pisanie jest ważne?

Pisarze często są także wielkimi czytelnikami. Koncentrując się na sposobie tworzenia i pisania powieści i innych książek, możesz naśladować te style, a tym samym znacznie poprawić swoje umiejętności pisania. Studiowanie pisania innych jest świetnym narzędziem, zwłaszcza jeśli lubisz pisać. Nawet najlepiej sprzedający się autorzy używają tego narzędzia do studiowania stylów pisania i tematów.

 • Wzmacnia wyobraźnię i empatię

Chociaż zwiększenie wyobraźni nie jest jedną z bardziej powszechnych korzyści, czytanie może znacznie ją zwiększyć. Kiedy zaczynasz czytać książkę, zazwyczaj nie masz o niej wiedzy, jednak zanim ją skończysz, możesz łatwo wyobrazić sobie cały świat i postacie, które wypełniają książkę. Czytanie książek jest wynikiem stymulowania mózgu.

Wyobraźnia jest potężnym narzędziem, które może być przydatne we wszystkich aspektach życia. Pozwala nam być empatycznym wobec ludzi. Ta empatia może pomóc w pracy lub nawet w domu..

 • Poprawia twój sen

Czy wiesz, że czytanie może również poprawić jakość twojego snu? Nie oznacza to, że pomaga zasnąć, ale przyczynia się do poprawy ogólnego schematu snu i odpoczynku. Czytanie, ponieważ pozwala ci się zrelaksować i odstresować, może pomóc ci w głębokim i spokojnym śnie.

Wybór dobrej lektury jest niezwykle relaksujące. Czytanie przed snem uspokaja ciało i umysł, szczególnie po długim i stresującym dniu. Nawet jeśli jest to tylko niewielka ilość – rozdział lub dwa – spokój, który wywołuje czytanie, może pomóc w głębokim i spokojnym śnie. Relaks, który książki mogą przynieść, to tylko jedna z cudownych zalet czytania każdej nocy przed snem.

 • Ciesz się swoją rozrywką i spokojem

Być może najbardziej znaną korzyścią z czytania jest wartość rozrywkowa. Oczywiście, rozrywka zazwyczaj przyciąga zapalonych czytelników do kolejnej świetnej książki. W rzeczywistości jest to solidna forma rozrywki od wielu lat. Każdy czytelnik wie, że przeglądanie książki może być spokojne i wywoływać relaksujący stan umysłu. Dzięki zdolności do rozrywki i wywoływania spokoju, czytanie było stałym komfortem dla ludzi w każdym wieku i ze wszystkich środowisk.


Pogrążając się w dobrej książce, możesz prawie zapomnieć o stresie lub zmartwieniu


 • Czytanie może rozjaśnić twój dzień

Książki mogą przynosić radość dnia codziennego. Akt czytania jest wielką korzyścią zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego, ale może również rozjaśnić twój dzień. Czasami dni mogą być stresujące i niepokojące, ale kiedy kładziesz się w nocy z dobrą książką, może to złagodzić twoje stresy i zmartwienia.

Książka na receptę – świetny pomysł!

Czytanie jest skutecznym środkiem relaksu. Jeśli lubisz wcześnie wstać, powinieneś zacząć dzień od czytania. Pozwól książkom odciążyć ramiona, aby cieszyć się rzeczami wokół siebie. Zafunduj sobie kilka chwil relaksu i po prostu przeczytaj.

 • Zwiększa wydajność mózgu, poszerza horyzonty

Książki pozwalają zobaczyć rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Na przykład czytanie o określonej kulturze może pomóc ci zrozumieć, jak ta kultura różni się od twojej. Być może nie zgadzasz się z perspektywą tej kultury, ale przynajmniej spojrzysz na rzeczy z nowego punktu widzenia.

Książki dają nowe pomysły. Wobec braku innych punktów widzenia mamy tendencję do bardzo jednowymiarowego myślenia opartego na naszym wychowaniu.  Działamy w sposób, w jaki postępujemy, ponieważ tego nauczyliśmy się podczas naszych lat kształtowania. Patrzymy na rzeczy z perspektywy naszego własnego doświadczenia. Książki mogą pomóc nam widzieć rzeczy w nowym świetle, pozwalając nam odejść od pojęć „poprawny” lub „niepoprawny”. Pozwala poznawać nieznane i zmieniać nasz stosunek do wielu spraw, zwłaszcza nowo poznanych.

Wniosek

Książki to niesamowite rzeczy, które mogą dawać rozrywkę, jak i korzystne wpływać na zdrowie. Są prawie jak narzędzia do zdrowego stylu życia. Ci, którzy nie czytają, nie rozumieją miłości do czytania, ale ci, którzy czytają codziennie, wiedzą, jak ważne jest zanurzenie się w dobrej książce. Książki, które wybierzesz, są twoimi preferencjami. Cokolwiek wybierzesz, możesz liczyć na wiele korzyści płynących z czytania, które pomogą zarówno umysłowi, jak i ciału.


Podejmij to wyzwanie i zacznij czytać już dziś!


Zastanawiasz się
gdzie i jak wydać książkę?

kompleksowa usługa wydawnicza i dystrybucyjna

Czy czytanie książki może być terapią?

Książki od stuleci są popularną metodą ucieczki przed rzeczywistością. Nietrudno dostrzec urok książki, ukazującej światy, w które możemy przeniknąć, aby uciec od często trudnych wymagań jakie niesie codzienne życie. Ale czy książki mogą być terapeutyczne? Nowe badania sugerują, że jak najbardziej TAK!

Czym jest biblioterapia?

Dr Jenni Ogden jest psychologiem z podyplomowymi kwalifikacjami z zakresu psychologii klinicznej i neuropsychologii. Jest także “uzależnionym od książek”, który wierzy, że książki o uzdrawiającym działaniu mogą potencjalnie mieć wpływ na naszą psychikę. Według niej idea czytania książek jako działania uzdrawiającego nie jest nowa. Warto zaznaczyć, że król Egiptu Ramzes II miał specjalną komnatę, w której trzymał swoje książki. Nad drzwiami widniały słowa “Dom uzdrowienia dla duszy”. Znacznie później, bo w XIX wieku, słynny psychoanalityk Zygmunt Freud często włączał literaturę do swojej praktyki. Dr Ogden stwierdza, że:

Lekarze i psychologowie przepisują książki dla swoich pacjentów, aby CZYTALI JE KIEDY TYKO MOGĄ. Ale był to raczej dodatek do innego leczenia niż sam zabieg.

Istnieje coś takiego jak “bibliotherapy” – zgodnie z terminem wymyślonym przez Samuela Crothersa w 1916 roku. Biblioterapia forma leczenia lub terapeutycznego wsparcia z użyciem odpowiednio wyselekcjonowanej literatury.

Biblioterapia to dział arteterapii – dziedziny opartej na założeniu, że kontakt ze sztuką pomaga ludziom osiągnąć wgląd w ich problemy, rozwijać umiejętności, redukować negatywne emocji, podnosić samoocenę itd. Proces terapeutyczny polega na interakcji pomiędzy uczestnikiem zajęć a dziełem, co następuje pod kierunkiem wykwalifikowanego arteterapeuty. W biblioterapii podstawowym narzędziem komunikacji jest literatura. Pracy terapeutycznej z dziećmi – bajkoterapii – służą bajki.

 

W Stanach Zjednoczonych (i Wielkiej Brytanii wkrótce potem) powstały programy szkoleniowe biblioterapii, zwykle w związku ze szkołami medycznymi i szpitalami. Wiele lat później, w 2007 r., Filozof Alain de Botton współzałożył School of Life, z siedzibą w Londynie, w celu pomocy osobom w rozwoju inteligencji emocjonalnej poprzez kulturę. Szkoła ta zawierała usługę biblioterapii, która odbywała się w osobistych lub zdalnych sesjach przez Skype’a lub telefonicznie.

Celem tych sesji było zbadanie relacji z książkami i presji, jakie wywołują na życieu. Po odkryciu problemów pacjenta (czy to żalu, złości, depresji, znaczących zmian życia itd.), biblioteapeuta przepisze listę książek, które dostarczą inspiracji i wzbogacą nasze życie. Książki te zaspokajałyby unikalny zestaw problemów danej osoby. Wśród najczęściej przepisywanych książek były: filozofia, poezja i twórcza literatura faktu, choć fikcja okazała się najskuteczniejsza.

Działaniem biblioterapeutycznym mogą być objęte osoby:

 • dotknięte chorobami i zaburzeniami psychicznymi,
 • leczące się z uzależnień (np. alkoholizmu),
 • borykające się z trudnymi do rozwiązania problemami,
 • nieradzące sobie w codziennych, życiowych sytuacjach (np. osoby niepełnosprawne),
 • pragnące rozwinąć swoje psychiczne zasoby.

Moc książek czytających

Dr Ogden wyjaśnia, że ​​

badania wykazały, że fikcja literacka zwiększa naszą zdolność do wczuwania się w sytuacje innych, stawiania siebie w położeniu innych; aby stać się bardziej intuicyjnymi w stosunku do uczuć innych ludzi (jak również naszych własnych). Ma nas zachęcić do refleksji nad naszymi problemami, kiedy czytamy o problemach nich i współczujemy fikcyjnej postaci, która boryka się z podobnymi problemami.

W zasadzie, kiedy jesteśmy emocjonalnie dotknięci sytuacją w jakiej znajduje się postać, możemy właściwie reagować na to, jak ta postać łączy się z nami i naszym stanem emocjonalnym. Ten rodzaj połączenia oznacza, że ​​jeśli bohater znajdzie szczęście pod koniec historii, może być bardziej skłonny uwierzyć, że my również możemy znaleźć szczęście. Może to prowadzić do opracowania nowych metod radzenia sobie z problemem, których wcześniej nie rozważaliśmy bez pomocy powieści. 50 powodów, dla których warto czytać, powinno przekonać każdego. 

Czy czytanie jest bardziej terapeutyczne niż oglądanie?

Ale dlaczego książki? Czy nie możemy uzyskać takich samych rezultatów z oglądania dobrego filmu? Dr Ogden mówi, że tak nie jest. Według niej

dobry film może oczywiście mieć również właściwości terapeutyczne, podobnie jak dobra książka, ale ogólnie nasze umysły i nasza wyobraźnia są bardziej zaangażowane podczas czytania.

W rzeczywistości książki ze zbyt dużą ilością szczegółów stają się nudne. Częścią tego, co sprawia, że książka staje się wciągająca, jest to, że jesteśmy w stanie zaangażować naszą wyobraźnię w to co chciał oddać autor. Możemy postawić się w perspektywie bohatera, a przy tym stać się częścią samej opowieści. Ten poziom połączenia i integracji jest trudniejszy do zrealizowania dzięki filmowi, ponieważ film narzuca nam konkretne wizje, a aktorzy konkretnie wypełniają jego część, podczas gdy my odgrywamy rolę obserwatora. Książka pozwala się nam wcielić w rolę bohatera.

Zatem sięgajmy po książki!!!

Książki poszerzające umysł

Niestety, istnieje jeden problem, w który wpada wielu czytelników, nawet uznanych bibliofilów, popadających w wąski schemat czytania. Kiedy czytamy o przyjemnościach, trzymamy się tylko pewnej selekcji materiału i rzadko wychodzimy poza jego ramy.

Zaangażowany biblioterapeuta, może znaleźć inne książki, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Te książki mogą być trudne, ale stymulujące, w wyniku czego możemy znaleźć nowe gatunki i tytuły, które pokochamy. Jak każdy specjalista, biblioterapeuci są ekspertami w swojej dziedzinie, co oznacza, że ​​ich wiedza o książkach jest zarówno ekspansywna, jak i eklektyczna, co pomaga poszerzać nasze horyzonty.

Z tego powodu biblioterapia może być skutecznym alternatywnym sposobem leczenia osób poszukujących literackiego przewodnictwa poprzez codzienne zmagania. Książki są przecież zabawnym sposobem uczenia się, rozwoju i prowadzenia życia pełnego szczęścia i nieograniczonego cudu.

Dlaczego warto czytać?

Dobra propozycja dla wielbicieli fantastyki

Czym charakteryzuje się dobra książka fabularna? Zapewne powinna mieć dobrą fabułę, wiarygodnych bohaterów oraz być spójna, zarówno w treści, jak i formie.

Aby spełnić te wymagania, nie wystarczy jednak tylko pomysł. Potrzeba jeszcze wielkiej kreatywności, aby móc powołać zupełnie nową rzeczywistość na papier. Pół biedy, jeśli ta rzeczywistość jest stricte realistyczna. Gdy jednak mamy do czynienia z książką z gatunku fantastyki, sprawa nie jest taka prosta; tu wyobraźnia pisarza musi pracować na najwyższych obrotach.

Preludium. Skalani grzechem – Konrad Morowski

,,Preludium. Skalani grzechem” jest dowodem na to, że kreatywność to warunek niezbędny do stworzenia dobrego fantasy. Konrad Morowski podjął się napisania dość obszernego dzieła, które jednak nie przytłacza. Wszystko za sprawą wartkiej akcji, ciekawych postaci oraz dobrego stylu pisarskiego.

Głównym bohaterem historii jest Nevo – młody członek Inkwizycji, uczeń mistrza Belhara. Poznajemy go już w pierwszym rozdziale i od razu wiemy, że mamy do czynienia z niezwykłym charakterem; żywiołowym, gotowym do walki i przeżywania przygód. Rzecz jasna Nevo nie jest jedyną postacią godną uwagi w tej książce. Wystarczy wspomnieć o pięknej Skai i jej niezwykłej, choć smutnej historii, splatającej się w pewnym punkcie z historią Nevo.

,,Preludium. Skalani grzechem” to dobra propozycja dla wszystkich wielbicieli wymagającego gatunku, jakim jest fantastyka. Dzieło trzyma w napięciu do samego końca, a zaskakujące epizody, plastycznie opisany świat i nierzadko dowcipne dialogi nie pozwalają przysnąć tak szybko przy wieczornym czytaniu.

„(…) nie wszystko jest takie, na jakie wygląda” – rozmowa z Konradem Morowskim

Dlaczego czytać książki?

Czy warto czytać książki, skoro obecnie jest tyle innych form rozrywki?

Niektórzy uważają, że książki nie są tanie, nie każdego stać na tę formę rozrywki. Nie każdy może wypożyczać książki z biblioteki, gdyż nie wszyscy zapisują się do bibliotek. Inni uważają, że telewizja jest bardziej ekscytująca i widz może się zrelaksować, oglądając swoje ulubione programy.

Wszystko to może być prawdą, nie zmienia to faktu, że książki są nadal bardzo popularne. Dlaczego?

Jest pewne, że czytanie to prozdrowotna rozrywka i najlepszy sposób na spędzanie czasu wolnego. 50 powodów, dla których warto czytać, powinno przekonać każdego. Warto, poznać korzyści płynie z obcowania z książkami.

50 powodów, dla których warto czytać, powinno przekonać każdego.

Istnieje wiele różnych rodzajów książek, możemy wybrać powieść kryminalną, autobiografię lub książkę, która zawiera interesujące informacje.

Wybór nie jest ograniczony – każdy znajdzie coś dla siebie – http://www.psychoskok.pl/ksiazki/

Jeżeli ktokolwiek wątpił, by jeszcze w moc czytania może zasięgnąć kolejnych wiadomości. Wtedy przekona się, że

Czytanie książek przyczyną długotrwałych zmian w mózgu

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/czytanie-ksiazek-przyczyna-dlugotrwalych-zmian-mozgu

 

Ambitna literatura współczesna

Książki mogą poszerzać horyzonty i wzbogacać nasze wnętrze. Ambitna literatura współczesna to propozycja dla czytelników, którzy chcą  poczuć, dostrzec i przeżyć więcej. Z tymi lekturami czytanie to prawdziwa, inspirująca przyjemność.

Na rynku wydawniczym znajdziemy niezliczone ilości książek. Różnorodność gatunków i podgatunków literackich sprawia, że każdy może odnaleźć interesującą go pozycję. Pomimo tego okazuje się, że nie wszyscy umieją dokonać wyboru. Potrafią długo przeglądać oferty, ale ostatecznie nie decydują się na żaden tytuł. W tym wypadku stwierdzenie, że od przybytku głowa nie boli, po prostu się nie potwierdza.

Wielu czytelników szuka książek wyjątkowych. Takich, które skłaniają do rozważań i na długo pozostają w pamięci. Najbardziej popularne, bestselerowe tytuły nie zawsze znajdują miejsce w tej grupie. Pozycje, które wymagają głębszej analizy, zazwyczaj nie cieszą się nadmiernym zainteresowaniem. Nie oznacza to, że są w jakikolwiek sposób gorsze. Wręcz przeciwnie, może nawet bardziej wartościowe. Powód jest bardzo banalny.

Lubimy czytać książki lekkie, łatwe i przyjemne.

Notorycznie narzekamy na brak czasu, dlatego wybieramy pozycję, które będzie czytać się szybko. Ambitna literatura współczesna wymaga od czytelnika zaangażowania. Pośpieszne przerzucanie kartek i brak koncentracji nad treścią, może sprawić, że nie odkryjemy wszystkich zalet dzieła. Książki te są w stanie poruszać, skłaniać do myślenia i poszerzać horyzonty. Wystarczy skupić się na treści, by zrozumieć przekaz. Analizowanie poszczególnych wątków, uważne śledzenie rozwoju akcji, czy szukanie podtekstów może być fascynującą przyjemnością.

 

 

Ambitne książki kryją w sobie przekaz dla czytelników. Ich autorzy najczęściej starają się zwracać uwagę na ważne zagadnienia i poruszać istotne tematy. To dlatego, dzięki nim, możemy poczuć, dostrzec i przeżyć więcej.

Książka, która zapada w pamięci to „Pierścionek z cyrkonią”. Jest to niezwykle intrygująca opowieść o poszukiwaniu miłości. Uczucia jedynego w swoim rodzaju, Takiego, które jest w stanie pokonać każdą przeszkodę. Cała historia rozpoczyna się w roku 1967 w Gdańsku. Do jednego z tamtejszych liceów uczęszcza para młodych ludzi, których połączy kiełkująca miłostka. Snute plany i marzenia będą musiały zetrzeć się z rzeczywistością. Każde z nich podąży inną drogą i ułoży własne, dorosłe życie. Ponownie spotkają się dopiero w 2008 roku w Paryżu. Każde z nich ma ze sobą bagaż przeszłości, ale przecież nie wszystko stracone. Czas co prawda zmienił wiele, tyle że dla prawdziwej, dojrzałej miłości nie powinien być przeszkodą. Czy znów staną się dla ciebie bliscy?

Poruszająca książka, której nie da się zapomnieć to „Inny wariant życia”. Przyjdzie nam zastanowić się, dlaczego ludzie przestają się kochać, Jak to możliwe, że w jednej chili wszystko się kończy? Co sprawia, że emocje słabną, a ludzie stają się sobie obojętni? Początkowa fascynacja, pragnienie drugiego człowieka, nazbyt często przecież przeistacza się w niechęć, czy nienawiść. Iza i Janusz obdarzyli się miłością jeszcze w liceum. Mieli wielkie plany na przyszłość i siły, by je realizować. Marzenia o studiach, wyjeździe z miasteczka, wspólnym domu i potomstwie miały się spełnić.  Los jednak najwyraźniej nie chce pozwolić, aby dożyli razem starości. Młodzieńcze marzenia legną w gruzach. W tej sytuacji pozostaje zaakceptować inny wariant życia, alb walczyć z nim.

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/754-inny-wariant-zycia-9788381192248.html

Książka, która nie daje się zapomnieć to „Drugie życie rzeczy”. Zrozumiemy, że ostatnie słowo ma nieprzewidywalne życie. Poczucie bezpieczeństwa budowane przez poprzez przewidywalną codzienność, nagle może zostać zachwiane. Brutalnie zniszczone w najmniej oczekiwanym momencie. Główna bohaterka niebawem się o tym przekona. Wchodząc do własnego domu, nie będzie myśleć o niczym szczególnym. Dzień jak dzień. We własnej sypialni, we własnym łóżku znajdzie jednak swojego męża z inną kobietą, a to zmienia wszystko. To nie powinno było się zdarzyć, ale właśnie miało miejsce. To przejmująca książka o porażającej sile niespodziewanych zdarzeń. Nie przewidzimy, co  przygotował dla nas los.

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/756-drugie-zycie-rzeczy-9788381192538.html

Emocjonująca książka, którą warto przeczytać to „Cząstka pomarańczy”. Jest to piękna opowieść miłości.  Uczuciu delikatnym i czystym. Takim, o jakim marzymy wszyscy. Bliskość drugiego człowieka to najpewniej najpiękniejsze, co może zaoferować nam los. Fabuła pozwoli nam śledzić pierwsze doświadczenia Mai. Właśnie wkracza ona w dorosły świat i będzie musiała zacząć dokonywać wielu wyborów. Nad tym, czy ważniejsza jest matura, czy praca nad filmem na podstawie światowego bestsellera, nie będzie miała potrzeby zastanawiać się nazbyt długo. Inne obszary mogą jednak nie być tak proste. W tej pogodnej opowieści dominuje miłość. Jak w prawdziwym życiu, nie zabraknie jednak sytuacji trudnych i dramatycznych.

Oszałamiająca książka to „S.N.U.F.F”. Jest to postapokaliptyczna powieść ukazująca wizjonerskie spojrzenie na wojnę i media. Damilola Karpov pilotuje drona. Nagrywa wydarzenia w Urkaine,  Te brutalne filmy bez cenzury znane są jako S.N.U.F.F-y. Bieda obok bogactwa, technologia koło zacofania, barbarzyństwo naprzeciw cywilizacyjnego ładu. Warto podkreślić, że termin Urkaine to gra słów ze slangu rosyjskiego, oznaczająca “kryminalny”. Krajem tym zwanym w powieści Urkaine rządzą gangsterzy. Ich nadrzędnym, ekonomicznym celem jest dogonienie i wyprzedzenie Big Byz pod względem głównych indeksów giełdowych. W tej powieści, poprzez filtr fikcji, zakwestionowana zostaje natura wojny i jej oddziaływanie na media.

S.N.U.F.F. – Wiktor Pielewin

Premiera 01.10.2018 roku

W ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/757-snuff-9788381191715.html

Książka, którą trzeba znać to „Przepustka do raju”. Najpewniej, jeżeli nie interesowaliśmy się specyfiką Szwecji, mamy mylne przekonania. Jest to kraj, który w przeciwieństwie do Polski, nie został naznaczony tradycją martyrologiczną. Wojny, bohaterska walka o wolność, czy zmagania z przeciwnikami ominęły ten rejon. To dlatego „egzotyka tego miejsca bardzo nas zaskoczy. Ten reportaż napisany jest z punktu widzenia Polaka. Różnice kulturowe szybko rzuca nam się w oczy. Zrozumiemy także, że nie jest to baśniowa kraina, lecz kraj równych szans. Kontynentalna mentalność nie od razu musi przypaść nam do gustu, ale warto się jej przyjrzeć, skoro, z jakiegoś powodu wiele Polek zabiega o męża Szweda.

Ambitna literatura współczesna powinna także trafiać do dzieci

Znajdują się w niej bowiem ważne przesłania. Pozytywne cechy, postawy i wartości moralne zawsze zostają podkreślone. Moralne.

Książka, która każde dziecko powinno przeczytać to „Wyjątkowi są wśród nas”. Jest to lektura niebanalna i pełna bajkowości. Poprzez bajki, nie-bajki w ciekawy sposób poruszony zostaje wyjątkowości oraz niepowtarzalności. Tolerancja i akceptacja okazuje się nieoceniona. Te opowiadania z przesłaniem kierowane są do najmłodszych i ich rodziców. Nie zabraknie przygód, wzruszeń i dobrej zabawy. Spotkamy m.in. wychowanego świerszcza, cudacznego Pomaludka, misia Grizliego, czy bałaganiarę Tosię.

Ambitna literatura współczesna nie rozczaruje nikogo. Książki z tego działu zawsze poszerzają horyzonty i wzbogacają wnętrze. Wybierając którakolwiek, poczujemy, dostrzeżemy i przeżyjemy więcej.