5 kluczowych zdrowych nawyków jedzeniowych
Większość nawyków żywieniowych kształtuje się w dzieciństwie. Ale to nie znaczy, że jest już za późno na nowe, zdrowe nawyki. Wprowadzanie zdrowych zmian nie wymaga całkowitej zmiany diety. Każdy powinien zaczynać w swoim własnym tempie, ćwicząc w pierwszej kolejności te kluczowe zdrowe nawyki żywieniowe.
Śniadanie to podstawa
Właściwe i pełnowartościowe śniadanie obejmuje co najmniej dwie grupy żywności – takie jak pełne ziarna, chude białka, produkty mleczne lub owoce i warzywa, aby zapewnić nam zdrowy posiłek. Poznaj książki, które wprowadzą cie w arkana zdrowego odżywiania – http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/ksiazki-o-zdrowym-odzywianiu/
Pij wodę
Woda jest ważnym składnikiem odżywczym, po który często sięgamy. Sześćdziesiąt procent masy ciała składa się z wody, a każdy system w ciele wymaga prawidłowego funkcjonowania. Potrzeby związane z regulacją płynami zależą od kilku czynników: od zdrowia, od środowiska, od tego, jak jesteśmy aktywni, a u kobiet również od tego, czy są w ciąży czy karmią piersią. Instytut Medycyny zaleca, aby mężczyźni spożywali około 13 0,2 ml kubków wody dziennie, a kobiety tylko dziewięciu 0,2 ml kubków wody dziennie.
Miej świadomość, co znajduje się w twoim jedzeniu
Wybieraj tylko świeże owoce i warzywa, pełne ziarna, chude źródła białka i zdrowe tłuszcze. Te pokarmy zawierają dużo składników odżywczych, ale ważne jest kontrolowanie porcji w przypadku żywności w białkach i grupach tłuszczowych, ponieważ mają one wysoką kaloryczność.
Szczególne zasady, z których możesz korzystać w restauracjach
Zapytaj kelnera, w jaki sposób przygotowuje się potrawy i wybierz elementy menu pieczone, smażone, gotowane na parze. Pamiętaj również, aby poprosić o sosy oraz poszukaj warzyw lub owoców jako opcji bocznych zamiast frytek.
Ćwicz uważne jedzenie
Praktyka uważnego jedzenia pozwala zwolnić i rozkoszować się jedzeniem, co może pomóc zapobiec przejadaniu się. W jaki sposób? Nasz umysł potrzebuje trochę czasu, aby poinformować nas, że jesteśmy już najedzeni. Związane jest to z ośrodkiem sytości, który działa nieco z opóźnieniem – około 15-20 minut i dopiero po takim czasie od spożycia posiłku informuje nas, że głód ustąpił.